додому Бердичів 9 червня в історії міста Бердичева

9 червня в історії міста Бердичева

92
0

1750 – На Правобережній Україні розгорнулось повстання – національно-визвольний рух проти поневолювачів Речі Посполитої та Російської імперії. Цього дня гайдамацький загін чисельністю у 120 чоловік, до складу якого входили селяни, козаки, наймити, міщани-ремісники і навіть збіднілі шляхтичі, напав на Бердичів. Проте фортецю їм захопити не вдалось, і повстанці обмежилися розгромом шляхетських і єврейських будинків.

1901 – Бердичівська міська управа отримала від директора народних училищ Київського навчального округу повідомлення про те, що державна нарада при Департаменті промисловості, науки і торгівлі, розглянувши подання Міністерства народної просвіти, постановила відкрити у Бердичеві школу ремісничих учнів.

Школу заплановано відкрити 1 липня 1903 року, на зведення будівлі для школи та обладнання майстерень виділили 59 тис. рублів. Саму будівлю розмістили по вулиці Житомирській, неподалік Єлизаветинської лікарні (нині цей будинок входить до комплексу будівель Центральної міської лікарні).

Так розпочалась історія машинобудівного технікуму, відомого нині як Бердичівський коледж промисловості, економіки та права.

1923 – У Бердичеві вперше за роки радянської влади відбулась міська виставка дитячих робіт. Речі та поробки для виставки діти виготовляли власноруч.

1997 – Святішим Отцем Іваном Павлом ІІ у костелі Святої Ядвіги, Королеви Польщі, у Кракові в присутності архієпископа Мар’яна Яворського, митрополита Львівського, та делегації бердичівських прихожан освячено вірогідну копію ікони Бердичівської Божої Матері.

До складу бердичівської делегації входили отець Ян Дудек ОСD, директор медучилища Євген Юрковський, а також Євгенія Дмитрієва із Спільноти родин та Олена Мельник (вони принесли ікону до Папи Павла ІІ під час освячення).

Копію ікони створила художниця-живописець і реставратор Божена Муха-Совінська (Краків, Польща). Раніше вона вже виконувала такого роду копію Матері Божої Сніжної для монастиря в селі Черна (Західна Галіція, Польща), а також за допомоги свого батька – художника Євгенія Мухи – вдало провела реставрацію милостями відомого образу Пресвятої Богородиці в Чернському санктуарії перед коронацією у 1988 році.

2003 – Виконавчим комітетом Бердичівської міської ради зареєстровано Руську Православну старообрядницьку общину Білокриницької згоди (свідоцтво про державну реєстрацію серія А00 №529189 від 09.06.2003 р.). Ще через декілька років – з 2006 – віруючі розпочали проведення служби у приватному будинку, що знаходиться на вулиці Ніни Сосніної, 64.

Проведення служби у храмове свято. Руська Православна старообрядницька церква Петра і Павла, вул. Ніни Сосніної, 12 липня 2009 р.
2012 – У Бердичеві після тривалої реконструкції відкрито Верхній Храм Всеукраїнського Санктуарію Матері Божої Бердичівської.

На відкриття храму прибули численні поважні гості – з візитом до Бердичева прибули спікер Верховної Ради України Володимир Литвин разом із міністром культури України, представники парламенту та уряду Польщі, представники закордонних посольств багатьох держав, керівники міст-побратимів із Польщі, а також губернатор Житомирської області Сергій Рижук, депутат Житомирської обласної ради Олександр Ревега, міський голова Бердичева Василь Мазур.

Об 11 годині архієпископ Мечислав Мокшицький ключем, отриманим з рук настоятеля храму о. Бенедикта Крока, урочисто відкрив центральні двері до Храму. З приводу консекрації (відкриття) Верхнього Храму розпочалась урочиста літургія, яку очолив Митрополит Львівський, архієпископ Мечислав Мокшицький. З ним співслужили Ординарій Києво-Житомирської дієцезії архієпископ Петро Мальчук та єпископ Станіслав Широкорадюк. Співслужили під час літургії єпископи: Ян Пурвінський, Леон Дубравський, Ян Собіло, Леон Малий, декілька єпископів з Польщі та численні священики.

Під час урочистості настоятель санктуарію о. Бенедикт Крок OCD був відзначений двома орденами: один – “Командорський Хрест з зіркою Ордена Відродження Польщі” від Президента Польщі, другий – орден міста Бердичева “За заслуги”, який настоятелю вручив міський голова Василь Мазур. Джерело: http://berdychiv.in.ua