додому Бердичів 5 травня в історії міста Бердичева

5 травня в історії міста Бердичева

122
0

1919 – Згідно наказу №8 начальник Бердичівської повітової Робочо-селянської радянської міліції Гладких направив свого заступника Пращерука до Бердичівського повіту для організації там міліції. В наказі вказується: “…объявляю всем милиционерам Бердичева, кто не подпишет до 8 мая, согласно инструкции, обязательства службы в милиции, тот по истечении этого срока будет считаться уволенным от службы…”.

Штаб міліції знаходився по вул. Махнівській, 24 (нині вулиця Вінницька), у приміщенні колишнього готелю “Оріон”. На той час обов’язки автоінспектора виконували міліціонери, які до того ж боролися і з бандитизмом.

1920 – У Бердичеві на залізничній станції відбулась зустріч керівника Польської держави маршала Юзефа Пілсудського з головою Української Народної Республіки, Головним отаманом Симоном Петлюрою.

Юзеф Пілсудський прибув до Бердичева першим. Коротка розмова обох керівників держав відбувала у потязі польського головнокомандувача. Ось як описав цю зустріч Юліуш Каден-Бандровський, польський прозаїк та публіцист, що входив до складу делегації: “Вони витягнули один до одного руки. Нахилили голови і поцілувалися. Мені здалося, що у цьому поцілунку, як на чутливіших вагах повис жах всієї крові отаманів і їх помічників, весь біль довготривалої боротьби, біль доріг і бездоріжжя, пожеж і знищень, домовленостей і розколів…”.

Після офіційних перемовин Симон Петлюра та Юзеф Пілсудський вийшли з вагону та ще довго обговорювали з членами делегацій питання співпраці. Тут і зафіксувала фотокамера розмову Симона Петлюри з польським генералом Антоні Лістовським на фоні залізничної водонапірної башти.

Передумовою цієї зустрічі керівників держав стало підписання 22 квітня 1920 року головою Польської держави Юзефом Пілсудським та головою Української Народної Республіки Симоном Петлюрою мирного договору, за яким ці держави ставали союзниками у боротьбі з радянською Росією. Мотивом до договору були надії українців на допомогу польського союзника відстояти незалежність УНР.

На фото зліва на право: польський генерал Антоні Лістовський, Головний Отаман УНР Симон Петлюра, військовий міністр УНР Володимир Сальський та командувач 2-ї (6-ї) Січової дивізії Марко Безручко.

2010 – На третьому поверсі універсаму, що знаходиться на вулиці Марини Раскової (район м’ясокомбінату), відкрито нову амбулаторію сімейної медицини.

У новій амбулаторії працюють гінеколог та 4 сімейних лікаря. Кошти на її спорудження виділила не лише місцева влада, але й численні приватні підприємці, про що свідчить дошка з прізвищами бердичівських бізнесменів та назвами підприємств та установ, які, не дивлячись на кризу, виділили кошти та все необхідне для нового медичного закладу.

Джерело: Мій Бердичів