додому Бердичів 5 січня в історії міста Бердичева

5 січня в історії міста Бердичева

101
0

1919 – Оскільки влада в Бердичеві на цей час належала Директорії, більшовики готувалися захопити місто силою, створюючи на підприємствах бойові дружини.

Вранці більшовики по місту розклеїли листівки, в яких сповіщалося про перехід влади до рук Ради робітничих депутатів. У приміщені театру на Білопільській вулиці (сучасна вул. Європейська) вранці почалося засідання Ради. Влада Директорії вже була проінформована про підготовку до повстання.

Придушення виступу більшовиків у місті переросло в єврейський погром з побиттям жителів міста та грабежами. Майже всі грабунки вчинені на один лад – підходила група озброєних солдатів, наказували відчиняти, або самі ламали двері, присутніх ставили обличчям до стіни, інші солдати тим часом “чистили” кімнати, забираючи гроші, речі, крам.

Своїм декретом від 18 січня 1919 року Директорія засудила цей акт і виділила 1 млн. гривень постраждалим від погрому єврейським сім’ям.

1929 – У селі Студениця нині Коростишівського району Житомирської області в багатодітній селянсько-хліборобській родині народився Петро Павлович Кучук (1929-2002) – художник, художник-оформлювач.

З 1959 року Петро Кучук проживав у Бердичеві, працював художником, художником-оформлювачем у ряді підприємств міста. З кінця 1960-х років, накопичивши творчий досвід і маючи в активі десятки мистецьких полотен, Петро Павлович бере активну участь у міських, обласних та республіканських художніх виставках.

Загалом Петро Кучук за життя створив понад 70 творів різних жанрів. Значна колекція картин художника нині зберігається у фондах Музею історії міста Бердичева та в родинній колекції.

Помер Кучук Петро Павлович 24 серпня 2002 року. Похований у Бердичеві на загальноміському кладовищі по вулиці Войкова (нині вулиця Бистрицька).

1944 – О 16.00 годині радянські війська після затяжних боїв штурмом повністю оволоділи Бердичевом.

Участь у окупації міста брали підрозділи 24-ї, 389-ї стрілецьких, 117-ї гвардійської стрілецької дивізій, 12-го окремого гвардійського танкового полку прориву 18-ї армії, воїни якої захопили місто й 30 населених пунктів району, а також 183-ї та 305-ї стрілецьких дивізій 38-ї армії, 44-ї гвардійської танкової бригади 1-ї танкової армії.

Лише в боях 4 та 5 січня німці втратили біля 3500 солдатів і офіцерів, 36 танків, 15 самохідних гармат, 7 бронетранспортерів, 20 автомашин. Втрати радянських військ, за неповними даними, становили понад 1120 чоловік, у тому числі 93 офіцери.

1961 – У Бердичеві створено підприємство по ремонту та пошиттю взуття під назвою “Чобіток” (нині це КП “Чобіток”).

http://berdychiv.in.ua/