додому Бердичів 5 вересня в історії міста Бердичів

5 вересня в історії міста Бердичів

79
0

1950 р. — у зв’язку з розвитком промисловості та необхідністю забезпечення її оперативним телефонним зв’язком у Бердичівській конторі зв’язку введено у дію нову напівавтоматичну ручну телефонну станцію типу ЦБ?3?480 ємністю 480 номерів (два комутатори по 240 номерів) виробництва Ризького заводу ВЕФ. Виклик абонента станція забезпечувала автоматично при вставлянні телефоністкою штекера у гніздо.

1941 р. — з ранку на північну околицю села Хажин каральний загін окупантів почав звозити машинами, а також гнати пішки під охороною німецьких солдатів великі партії, переважно молодих чоловіків і жінок єврейської національності, які знаходились в бердичівському гетто. Їх забирали з гетто ніби для відправки на збір врожаю. В дійсності всіх їх цього дня було знищено. Раніше, ніж розстріляти, у приречених відбиралися одяг і цінності, які здавалися німецькому офіцерові. Затим їх партіями в 10-15 чол. підводили до ям і розстрілювали з автоматів. Дітей і поранених кидали до ям живими. Могили мали схил до яру, і тому наступного ранку в ньому утворилося ціле озеро людської крові. Всього впродовж дня окупантами було страчено 10 656 чоловік, яких поховали у 24 могилах поряд з селом Хажин в районі Глинок (неподалік від полотна вузькоколійної залізниці Бердичів – Бродецьке – Холоневська). У одній з могил поверх інших трупів згодом були виявлені останки молодих жінок із зав’язаними ротами. У 1944 році останки загиблих перепоховали в дві великі могили, над якими виріс земельний насип. У 1983 році біля могил встановили пам’ятний знак – сіру гранітну стелу (1,4?1,2 м) з меморіальним написом. Напис: “Советским гражданам, павшим от рук фашистских палачей. 1941-1944”.

1922 р. — Бердичівський Повітовий виконавчий комітет видає наказ, яким зобов’язує встановити у місті смітники. До цього часу у Бердичеві жителі для видалення з осель сміття використовували спеціально вириті ями та ретиради (відхожі місця).

1919 р. — в комендантській роті штабу Першої Кінної армії, що в цей час дислокується в Бердичеві, відкрито агітаційну школу І ступеня.

Головна