додому Бердичів 30 травня в історії міста Бердичів

30 травня в історії міста Бердичів

95
0

1943 р. — цього дня після жорстоких тортур в катівнях гестапо було розстріляно Григорія Івановича Шелушкова (1899-1943) – одного з організаторів та керівників підпільного і партизанського руху на Житомирщині. Григорій Шелушков народився в селі Рудня-Бронська Рогачівського району Гомельської області Білорусії в селянській сім’ї. Тривалий час проживав у Бердичеві, був секретарем парткому машинобудівного заводу “Прогрес”, згодом – інструктором Бердичівського райкому партії. З початком Великої Вітчизняної війни штаб партизанського руху на чолі з Григорієм Шелушковим фактично виконував функції підпільного обкому партії. В кінці 1942 року на Житомирщині вже діяло близько 75 підпільних організацій і груп (у тому числі 12 райкомів), які об’єднували майже 2,5 тисячі осіб. Але 25 травня 1943 року провокатори видали керівників штабу ворогові. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 року за особливі заслуги в організації і керівництві Житомирським підпільним обкомом партії, мужність і героїзм, проявлені в боротьбі проти німецько-фашистських загарбників у період Великої Вітчизняної війни секретарю Житомирського підпільного обкому КП(б)У Шелушкову Григорію Івановичу присвоєно звання Герой Радянського Союзу (посмертно).

1899 р. — у недільний день в літньому театрі Загера з нагоди 100-річчя від дня народження великого російського поета Олександра Сергійовича Пушкіна (1799-1837) влаштовано безкоштовний “пушкінський ранок”: “Начиналось утро народным пением, затем д-р Шперлинг прочёл характеристику и биографию А.С. Пушкина. Зрители посмотрели пьесу поэта “Станционный смотритель” и в конце праздника были бесплатно розданы книги и портреты А. Пушкина”.

1834 р. — в Бердичеві згідно отриманого від Університету Святого Володимира (нині це Київський національний університет імені Тараса Шевченка) дозволу відкрито пансіон для дівчаток. Пансіонат утримувала настоятельниця монастиря сестер Маріавіток. У цьому освітньому закладі навчалось в різний час від 17 до 22 учениць.