додому Бердичів 27 квітня в історії міста Бердичева

27 квітня в історії міста Бердичева

92
0

1920 – Цього дня у Бердичів увійшли польські війська. Це стало результатом договору між головою Української Народної Республіки, Головним отаманом Симоном Петлюрою та керівником Польської держави маршалом Юзефом Пілсудським. Підписана разом із угодою військова конвенція визначала умови спільного проведення антибільшовицьких воєнних дій в Україні.

Слід вказати, що за час перебування Бердичева в руках польських військ, вони встигли вивезти з промислових підприємств, зокрема з заводу “Прогрес”, чимало цінного обладнання, матеріалів та інструментів.

Входження польських військ у Бердичів отримало своє відображення в літературі – радянський письменник, уродженець Бердичева Василь Гроссмана у 1935 році написав оповідання “Четыре дня”, в якому описав події тих днів (хоча назва міста в оповіданні і не вказується):

“Ночью польская кавалерия ворвалась в город. Очевидно, галицийские части открыли фронт. Красных в городе было мало, один лишь батальон ЧОН (часть особого назначения). Чоновцы разбежались, и город сдался полякам тихо, без пулеметного визга и хлопанья похожих на пасхальные яички английских гранат…

…Армия входила в город. Могуче рокотали колеса восьмидюймовых орудий, скрежещущие по камням подковы лошадей выбивали искры, и казалось, что ноги коней громадны, как колонны, обросшие густой страшной шерстью. С жестяным криком проехал броневик, его прожектор осветил мрачно шагавшую пехоту, блеск сотен штыков. Броневик проехал, и штыки погасли, исчезли в темноте, но солдаты все шли и шли – был слышен гул их шагов”.

2002 – У приміщенні міського Палацу культури відбувся звітний концерт, присвячений 10-річчю бердичівського Зразкового аматорського ансамблю танцю “Яворочок” та 15-річчю Народного аматорського ансамблю танцю “Явір”.

Дитячий ансамбль “Явір” утворився в 1987-му році на базі тодішнього Палацу культури машинобудівного заводу “Прогрес”. Його засновниками стало подружжя Миколи та Ольги Москаленків. До “Явора” увійшли учні старших класів, а молодші школярі у 1992-му році отримали змогу танцювати у колективі “Яворочок”, що відтоді став постійним супутником та невід’ємною частиною першого ансамблю.

Родина “яворят” налічує близько 250 учасників віком 4-18 років. З 2002-го колективи очолюють Ірина Назаренко і Жанна Кабанчук.

Головна