додому Бердичів 23 жовтня в історії міста Бердичева

23 жовтня в історії міста Бердичева

58
0

1919 – червоні окупанти захопити залізничну станцію, а згодом і все місто. Проте ситуація в районі Бердичева до кінця 1919 року залишалася напруженою – на початку грудня містом знову, але на короткий час, визволили війська Української армії.

Ситуацію з владою в Бердичеві добре характеризує повідомлення в ЦК КП(б)У про діяльність Зафронтбюро та настроях населення в Київській губернії в жовтні-грудні 1919 року: “Городское население, также и рабочие настроены апатично и спекулянтски”.

1942 – Через Житомирщину та, зокрема, через Бердичів, німецькою фірмою “Сіменс” будується підземна кабельна лінія – головний телефонний кабель військового командування. Він з’єднував Берлін зі штаб-квартирою рейхсфюрера СС Гіммлера під Житомиром та ставкою Гітлера “Вервольф” (нім. “WehrWolf”) біля Стрижавки, що знаходиться за 12 кілометрів від Вінниці. Тип кабелю – броньований з мідними жилами 3?4?0,9.

Кабель надійно захистили, інформація про місце його прокладання втаємничена. Старожили пригадували, що вздовж маршруту прокладання кабелю будувались довгі намети, які надійно захищали від сторонніх поглядів те, яким чином і в якому місці прокладався кабель. Коли намети знімали, на їх місці росла трава і ніяких слідів будівельних робіт видно не було.

Під час бойових дій у 1944 році кабельна лінія зазнала пошкоджень, на деяких ділянках у повоєнний час жителі прилеглих сіл навіть викопали значні відрізки кабелю.

До речі, за допомогою цього німецького кабелю безперебійно забезпечувався міжміський телефонно-телеграфний зв’язок між Бердичевом та Житомиром до середини 2005 року (більше 50-и років!). Остаточно з експлуатації його вивели у червні 2006 року.

Мій Бердичів