додому Бердичів 23 жовтня в історії міста Бердичева

23 жовтня в історії міста Бердичева

33
0

1919 – червоні окупанти захопити залізничну станцію, а згодом і все місто. Проте ситуація в районі Бердичева до кінця 1919 року залишалася напруженою – на початку грудня містом знову, але на короткий час, визволили війська Української армії.

Ситуацію з владою в Бердичеві добре характеризує повідомлення в ЦК КП(б)У про діяльність Зафронтбюро та настроях населення в Київській губернії в жовтні-грудні 1919 року: “Городское население, также и рабочие настроены апатично и спекулянтски”.

1942 – Через Житомирщину та, зокрема, через Бердичів, німецькою фірмою “Сіменс” будується підземна кабельна лінія – головний телефонний кабель військового командування. Він з’єднував Берлін зі штаб-квартирою рейхсфюрера СС Гіммлера під Житомиром та ставкою Гітлера “Вервольф” (нім. “WehrWolf”) біля Стрижавки, що знаходиться за 12 кілометрів від Вінниці. Тип кабелю – броньований з мідними жилами 3×4×0,9.

Кабель надійно захистили, інформація про місце його прокладання втаємничена. Старожили пригадували, що вздовж маршруту прокладання кабелю будувались довгі намети, які надійно захищали від сторонніх поглядів те, яким чином і в якому місці прокладався кабель. Коли намети знімали, на їх місці росла трава і ніяких слідів будівельних робіт видно не було.

Під час бойових дій у 1944 році кабельна лінія зазнала пошкоджень, на деяких ділянках у повоєнний час жителі прилеглих сіл навіть викопали значні відрізки кабелю.

До речі, за допомогою цього німецького кабелю безперебійно забезпечувався міжміський телефонно-телеграфний зв’язок між Бердичевом та Житомиром до середини 2005 року (більше 50-и років!). Остаточно з експлуатації його вивели у червні 2006 року.

Мій Бердичів