додому Бердичів 21 грудня в історії міста Бердичева

21 грудня в історії міста Бердичева

84
0

1835 – У містечку Копиль нині Мінської області Білорусі в родині казенного рабина народився Менделе Мойхер-Сфорім (ідиш ??????? ???? ????? — “Менделе-Книгоноша”, справжнє ім’я — Шолом-Яаков (Шолем-Янкев) Бройде, згідно з паспортом — Соломон Мойсейович Абрамович) – єврейський письменник, який вважається засновником сучасної світської літератури на мові ідиш, класиком літератури на ідиш і на івриті.

З 1858 по 1869 рік Менделе Мойхер-Сфорім проживав у Бердичеві. Саме тут з’явились його відомі твори на ідиш – “Дос клейне менчеле” (“Маленька людина”), “Ді таксе, одер Ді банде штот ба алей тойвес” (“Такса, або Банда міських благодійників”). У них письменник уперше в єврейській літературі створив рельєфний опис природи, розкрив психологічний світ героїв і створив узагальнений образ єврейського містечка з символічною назвою Глупськ, в якому читачі відразу впізнавали Бердичів.

1925 – Цього дня до наукової роботи по створенню Бердичівського музею, що знаходиться у приміщеннях монастиря Босих Кармелітів, залучено завідуючого Максимівської трудової школи з Уманщини М. Говядівського.

1948 – Урядова комісія з приймання в експлуатацію газопроводу “Дашава-Київ” своїм актом постановила прийняти в експлуатацію новозбудований газопровід загальною протяжністю 509,6 км, діаметром труби у 500 мм, робочим тиском 45 кг/кв. см. та пропускною здатністю 1,5 млн. куб. м. на добу.

Для забезпечення подальшої експлуатації газопроводу “Дашава-Київ” було створено Управління з експлуатації, яке мало у своєму складі п’ять районних управлінь, що розмістились у містах Тернопіль, Красилів, Бердичів, Київ та в селі Гнєздичево.

Газопровід “Дашава-Київ”, що пройшов через Бердичів, на цей час став першим магістральним газопроводом не лише у Радянському Союзі, але й у світі.

1967 – У рамках підготовки до проведення перепису населення Союзу РСР, який проходитиме у 1970 році, виконком Бердичівської міської Ради прийняв рішення №712 про перенумерацію домоволодінь міста Бердичева.

В основному нумерація домоволодінь проводилась з розрахунком збереження старої нумерації. У необхідних випадках (зміна назви вулиці, поява нових забудов) нумерація була змінена. При дробному номері знаменник показує, що даний будинок розташований на розі двох вулиць.

2005 – У приміщенні Музею історії міста Бердичева, що знаходиться на території костелу Босих Кармелітів, відкрилась фотовиставка під назвою “Краса Полісся-2005”.

На виставці представлені роботи трьох фотомайстрів Бердичева – Олександра Синкевича, Валерія та Максима Мельникових. Це загалом понад 100 фотополотен у жанрах “портрет”, “пейзаж”, “природа”, “репортаж”

http://berdychiv.in.ua/