додому Бердичів 2 лютого в історії міста Бердичева

2 лютого в історії міста Бердичева

69
0

1746 – У містечку Дятлово (нині районний центр Гродненської області, Білорусь) у своєму родинному гнізді помер Микола Фаустін Радзивілл (1688-1746) – князь, державний діяч Великого князівства Литовського, мечник великий литовський, воєвода новогрудський (1729-1746), генерал-лейтенант (1725).

Микола Радзивілл був одружений з Варварою Завіш, яка внесла до родини Радзивіллів містечко Бердичів та бердичівські маєтності як свій посаг. Миколай Фаустін і Варвара Радзивілли започаткували родинну лінію, називану з тієї пори “бердичівською”, а Бердичів став їх власністю на наступні майже два століття.

По смерті Микола Фаустін Радзивілл був урочисто похований у родовій усипальні в містечку Несвіж (нині місто в Білорусі), його серце — у Дятловському костелі Успіння Пресвятої Діви Марії.

1920 – Місцеві більшовики, проводячи політику “воєнного комунізму”, розгорнули в Бердичеві боротьбу з приватною торгівлею, яка на цей час трактувалась як “спекуляція”. Цього дня у місті заарештували двадцять два т. зв. “валютника” – нелегальних торговців валютою, мінял. Вісьмох з них на підставі пред’явлених звинувачень розстріляли.

У цей період у місті перебувала в обігу значна кількість грошових знаків різних держав. І нелегальні торговці валютою скористались цією ситуацією, маючи з обміну валюти свій зиск.

1968 – Рішенням Бердичівської ради народних депутатів міському скверу, що розташований по вулиці Шевченка, надано статус парку культури та відпочинку ім. Т.Г. Шевченка.

Цей сквер з’явився на початку 1930-х років на місці старого єврейського кладовища. Під час окупації Бердичева в роки німецько-радянської війни у північно-східній частині скверу з’явилось нове кладовище – військова дільниця, де ховали німецьких воїнів (це кладовище знищили відразу після радянської окупації міста). Наприкінці 1950-х років у сквері встановили перші атракціони для розваг та відпочинку населення.

2009 – Спеціалізована загальноосвітня школа №1 ім. Т.Г. Шевченка з поглибленим вивченням іноземних мов цього дня відсвяткувала 140-річчя з дня свого заснування. На свято до школи прийшли сотні колишніх її учнів, які зі щемом у серці пригадували роки навчання та бажали нових звершень педагогічному колективу.

Перша згадка про школу відноситься до 1869 року, та, на жаль, спогадів і свідчень про ті далекі часи в архівних документах не збереглося, як і точної дати заснування школи. Тому керівництво школи вирішило відзначити річницю у день традиційної щорічної зустрічі випускників.

Головна