додому Бердичів 19 січня в історії міста Бердичева

19 січня в історії міста Бердичева

108
0

Цього дня православні та греко-католицькі християни відзначають Хрещення Господнє — хрещення Іваном Хрестителем Ісуса Христа на річці Йордані. Народні назви свята — Йордана (або Ордана), Водохреща.

Вважається, що на Водохреща, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби.

У цей день у всіх містах і селах, де є церкви, святять воду. Віддавна в народі освячену на Водохреще воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують храми, домівки і тварин.

У Бердичеві традиційно Українська Православна Церква святить воду ріки Гнилоп’ять на міському пляжі. У селах Бердичівського району також проходять святкові служби, де обряди здійснюються на численних притоках Гнилоп’яті.

1887 – Наприкінці 80-х років XIX ст. країну охопив економічного застій, що призвело до закриття багатьох підприємств, у т.ч. і в Бердичеві. У зв’язку з безробіттям та жорсткою експлуатацією найманих робітників на підприємствах міста цього дня в Бердичеві відбулася велика демонстрація під лозунгом “Хліба й роботи!”. Місцева поліція розігнала цю демонстрацію.

Слід зазначити, що тривалість робочого дня на місцевих підприємствах на цей час становила 12-13 годин, широко застосовувалась праця жінок та дітей, які мали значно нижчий рівень оплати, ніж чоловіки. Наприклад, на бердичівській тютюновій фабриці 1901 року із 108 робітників 38 становили підлітки. Чорноробу-чоловіку платили на день 60 коп., жінці — 40 коп., підлітку — ще менше.

1941 – У Ленінграді від інсульту померла Любов Михайлівна (Мойсеївна) Горовиць-Власова (1879-1941) – вчена, професор-мікробіолог, яка народилась у Бердичеві.

Любові Горовиць-Власовій належить багато наукових праць із мікробіології. Зокрема, у 1933 році вийшло друком ґрунтовне дослідження “Визначення бактерій”.

У Горовиць-Власової був не лише талант вченого, вона також любила літературу, в якій успішно пробувала свої сили: вона стала автором відомої у колі студентства та науковців поеми “Бактеріада”.

Похована Любов Горовиць-Власова в Ленінграді на Волковському кладовищі.

2004 – Цього дня прийнято рішення про створення у Бердичеві філії Міжрегіональної академії управління персоналом (МАУП). МАУП була створена в 1989 р. як недержавний вищий навчальний та науково-дослідний заклад і на цей час був найбільшим недержавним вишем України (близько 57 тисяч студентів з 32 країн світу).

2011 – З нагоди свята Хрещення Господнього у Бердичеві вперше відбулася Хресна хода віруючих, що є прихожанами Української Православної Церкви Київського Патріархату.

Прихожани святковою процесією вирушили від каплиці Хресто-Воздвиженської церкви та пройшли через місто до річки Гнилоп’ять на міський пляж. Хресний хід очолили священики чотирьох міських храмів УПЦ КП, ініціатором цього дійства став священик Церкви Преображення Господнього отець Євгеній.

Священики всіх чотирьох храмів Київського Патріархату по черзі освятили воду Гнилоп’яті через занурення хрестів у її води. Після цього всі охочі могли очиститись – сміливців скупатись в річці виявилось зо два десятки.

2011 – Під час чергового засідання міськвиконкому серед багатьох інших прийнято рішення про знесення у лютому поточного року комплексу старих приміщень, що знаходились поруч із будівлею міськвиконкому та використовувались міськрайонною санстанцією.

Прийняття такого рішення пов’язане з тим, що ще на початку 2009 року у Бердичеві було розглянуто та прийнято концепцію нового Генерального плану забудови міста. Згідно цієї концепції на місці вказаних споруд передбачалось будівництво багатоповерхових (від 9 до 16 поверхів) житлових будинків.

Головна