додому Бердичів 180 секунд на розгортання гармати та перший постріл ФОТО

180 секунд на розгортання гармати та перший постріл ФОТО

115
0

180 СЕКУНД — НА РОЗГОРТАННЯ ГАРМАТИ ТА ПЕРШИЙ ПОСТРІЛ

На полігоні «Дівички», що на Київщині, відбувся конкурс на найкращу артилерійську батарею Збройних Сил України

У всеармійських змаганнях артилеристів взяли участь 12 команд, що представляли Сухопутні війська, Високомобільні десантні війська та Військово-Морські Сили Збройних Сил України. Ці батареї є найкращими, бо ще напередодні пройшли відбір у першості видів Збройних Сил України

Їх поділили на чотири підгрупи за родами: мінометна, самохідна й причіпна артилерія, а також реактивні системи залпового вогню. Змагалися в чотирьох номінаціях: тактична, індивідуальна, спеціальна й спортивна. Зокрема учасники змагань виконували вогневі вправи зі штатного озброєння, долали смуги перешкод, здійснювали евакуацію «поранених» із броньованої машини тощо. Крім того, під час змагання було визначено найкращих командирів батареї, вогневого взводу — старшого офіцера батареї, взводу управління батареї, обчислювача та розвідника (далекомірника). Артилеристи показали злагоджені дії в складі батареї, майстерність вогневого ураження противника та вміле маневрування озброєнням і військовою технікою.

…На полігоні йшов дощ. Долинув гуркіт мотора: повз узлісся швидко рухалася вантажівка з гарматою Д-30 на причепі. Відповідно до задуму змагань мотопіхотна бригада противника після невдалого наступу перейшла в оборону. Батареї Д-30 мають підтримати наші піхотні підрозділи, що зараз контратакують. На розгортання батареї відведено три хвилини. За цей короткий час потрібно відчепити гармату, розвести станини, забити сошники, вивантажити боєкомплект, «прив’язатися» до місцевості, отримати цілевказання, здійснити розрахунки й уразити ціль.

Дійство розгортається дуже швидко: поки одні бійці вивантажують ящики з пострілами, інші готують гармату до бою. Завдяки планшету з обчислювальними програмами час на розрахунок даних займає лічені секунди. Чути команду офіцера «Заряджай!». Звучать дані для стрільби. Снаряд, заряд, гільза…

Невдовзі лунає команда «Постріл!».

Ледь помітний спалах, дим, звуковий удар по вухах… Через деякий час долинає звук розриву. «Ціль уражено!» — доповідає спостерігач.

Тепер можна відкривати вогонь з усіх гармат. Батарея готується до залпу, і знову відбуваються майже синхронні постріли, розкоти грому, відлуння розривів…
На іншій ділянці учасники змагань виборювали першість у спортивній номінації на смузі перешкод. Тут оцінюють спроможність і вміння особового складу витримувати фізичні навантаження. Адже не секрет, що робота артилериста одна з найважчих. Наприклад, осколково-фугасний снаряд 122 мм важить 21,6 кг, і коли артилерія працює, то навіть фізично сильний чоловічий організм виснажується досить швидко. Піт, біль у натруджених м’язах, тремтячі руки, але артилеристи знають, що піхота чекає на підтримку, тож, попри втому та напруження, вони працюють.

Одна з вправ на смузі перешкод — евакуація «пораненого» з броньованої машини. За допомогою стропи майже нерухоме тіло бійці виймають через люк, укладають на ноші. Забирають автомат пораненого та шолом і швидко несуть до фінішу.

Захеканий і спітнілий солдат Андрій, ветеран АТО, розповідає: «Тут усе майже як у бою, але по нас не стріляють. А так на фронті все доводилося робити: і бігати, і поранених евакуйовувати».

Не менш динамічним був конкурс «кочівних гармат». Саме цей вид вогню найбільше дошкуляє противникові на війні.

Установка РСЗВ БМ-21 «Град» вискакує з лісосмуги, ось вона завмерла, брезентовий чохол за лічені секунди знято. Напрямні швидко наводять на визначені координати. Із цього розрахунку брав участь в АТО лише командир, Віктор. Тож його слово — закон.

Один із офіцерів батареї «Градів» розповів: «Ми жодного разу нікому не доповідали, з якої вогневої позиції працюватимемо. Мене цікавило тільки місце та характер цілі. На позицію висувався наш розвідник, який давав дані, опісля відпрацьовували ми — інколи однією установкою, інколи батареєю».

У цій батареї, до речі, за роки війни не було жодного загиблого, бо завжди вчасно залишали позиції. Росіяни воювати вміють, і недооцінювати їх — велика помилка. Цей всеармійський конкурс артилеристів якраз і мав своїм завданням обмін досвідом і відпрацювання тактики й навичок бойової роботи.

Офіцер Управління ракетних військ та артилерії, один із керівників змагань Олександр, підбиваючи підсумки, зазначив: «Батареї, учасники конкурсу, показали дуже високі результати. Більшість особового складу дуже досвідчена в артилерійському мистецтві, адже воювала в районі АТО. Це особливо було помітно в змаганнях із тактики».

Кращі батареї у своїх номінаціях отримають грошову премію — 150 тис. грн. Окрім цього, передбачено й індивідуальні заохочення для найкращих фахівців.

P.S. Коли верстався номер стало відомо, що за підсумками конкурсу на найкращу артилерійську батарею Збройних Сил України, переможцями визначені: у номінації «Мінометна батарея» — батарея 30-ї бригади; у номінації «Артилерійська причепна батарея» — батарея 26-ї артбригади; у номінації «Гаубична самохідна батарея» — батарея 26-ї артбригади; у номінації «Реактивна батарея» — батарея 81-ї аеромобільної бригади.

Текст: Олександр ШУЛЬМАН, видання Міністерства оборони України «Народна армія»
Фото: Дмитро Руденко, прес-центр Командування Сухопутних військ Збройних Сил України

Сухопутні війська ЗС України