додому Бердичів 15 лютого в історії міста Бердичева

15 лютого в історії міста Бердичева

77
0

1814 – Настоятель Миколаївської церкви отець Петро Борковський надав у Консисторію звернення, в якому зазначив: “приходская наша в местечке Бердичеве Николаевская церковь деревянная и очень тесная и старая, потому мы с согласия всех прихожан вознамерились на месте оной, деревянной, построить на том же месте и в то же именование с пределом во имя Похвалы Пресвятыя Богородицы церковь новую каменную, для чего и несколько уже материалу в готовности имеется“.

Але це бажання не знайшло підтримки як з боку власника містечка Бердичева Матвія Радзивілла, так і з боку євреїв, які прорживали поряд з церквою. У результаті на цьому місці кам’яна церква з’явилась лише майже через століття – у 1908 році.

1942 – На Загребеллі наполегливою працею пан-отця протоієрея Іларіона, парафіян, особливо з села Радзивилівки (нині село Підгороднє), при допомозі німецької влади, Міського Управління та інспектури міського господарства відновлено діяльність православної Троїцької церкви, яка в роки радянської влади була закрита та перетворена на склад цукеркової фабрики.

Як повідомила міська газета “Нова Доба”, що розповсюджувалась у Бердичеві під час німецької окупації, Божу службу цього дня провели протоієрей Микола, настоятель відновленої церкви протоієрей Іларіон та священик Ігнат. Перед молебнем пан-отець Зелінський виголосив перед парафіянами промову та привітав їх з величезним святом, яке вони переживають. У своїй промові пан-отець Іларіон повідомив парафіянам про порядок служби Божої у наступні дні Великого Посту.

Хоча храм відновив свою діяльність, капітальний ремонт церкви, пошкодженої в попередні роки, побудова іконостасу відбулись дещо пізніше – улітку 1942 року.

1976 – У Москві померла Рахіль Марківна Боскіс (1902-1976) – сурдопедагог, член-кореспондент АПН РСФСР, член-кореспондент АПН СРСР, доктор педагогічних наук, професор, яка народилася в Бердичеві в єврейській родині.

Перші кроки на ниві науки Рахіль Боскіс розпочала у 1923 році, працюючи в лікувально-педагогічному кабінеті при Київському відділі народної освіти. Паралельно працювала у методичній секції з питань навчання і виховання глухих дітей у Київському психоневрологічному інституті.

Наукова діяльність Рахіль Марківни одержала широке визнання в країні: у 1955 році її обрали членом-кореспондентом Академії педагогічних наук РСФСР, у 1968 році – членом-кореспондентом Академії педагогічних наук СРСР. Її наукові праці стали цінним внеском у дефектологічну науку і практику того часу, висунули її в ряди передових діячів спеціальної педагогіки.

Похована Рахіль Марківна Боскіс у Москві на Востряковському кладовищі.

1986 – У Бердичеві по завершенні суботника, відбулось урочисте відкриття новозбудованого Палацу культури і техніки машинобудівного заводу “Прогрес”.

Нині Палац культури заводу “Прогрес” знаходиться у комунальній власності, тут розміщено міський Палац культури, якому в 2006 році присвоєно ім’я колишнього директора машинобудівного заводу “Прогрес”, Почесного громадянина міста Бердичева Олексія Андрійовича Шабельника (1926-2008).

1996 – На Червоній горі біля Будинку офіцерів відкрито пам’ятний знак воїнам, що загинули під час бойових дій у Республіці Афганістан впродовж 1979-1988 рр.

1999 – На перехресті вулиць Лілії Карастоянової та Карла Лібкнехта (нині вулиця Європейська) у сквері поряд з будинком №14 встановлено дерев’яний Хрест. Хрест встановлено на місці, де воїнами-афганцями планується збудувати капличку мученика Іоанна Воїна в пам’ять воїнів, що загинули в Республіці Афганістан під час виконання інтернаціонального обов’язку.

Але будівництво каплиці так і не розпочалося, того ж 1999 року поряд з Хрестом встановили пам’ятний знак на честь 2000-ліття Різдва Христового, виготовлений з граніту. Пам’ятний знак освятили 19 грудня – у день престольного свята Свято-Миколаївського собору УПЦ Московського Патріархату.

З часом дерев’яний Хрест прийшов у непридатність і його у 2013 році демонтували, через декілька днів поряд встановили новий, також дерев’яний.

2006 – У міському Палаці культури відбувся урочистий театралізований вечір-концерт “Двадцять років з любов’ю до вас!”, присвячений 20-річчю від дня заснування Палацу культури, побудованого спочатку як Палац культури машинобудівного заводу “Прогрес”.

На цю ювілейну дату в міському Палаці культури працювало 9 колективів із почесним званням “народний” і “зразковий”: хор (керівник Юрій Вялов), духовий оркестр (Анатолій Тетьоркін), ансамбль танцю “Явір” (заслужений працівників культури Ольга Москаленко), ВІА “Час” (Сергій Ігнатенко), циркова студія “Диваки” (Світлана Бардадимова), театр (Світлана Іванченко), ансамбль танцю “Яворочок” (Ірина Назаренко, Жанна Кабанчук), ансамбль бального танцю “Надія” (Інна Міщенко), ВІА “Метроном” (Валерій Дубцов). А крім них – ще 5 аматорських колективів художньої самодіяльності, 8 любительських об’єднань та клубів за інтересами. Усе це дало можливість влаштовувати масові заходи, яких лише в 2006 році відбулося 275 і зібрали вони понад 125 тис. глядачів.

http://berdychiv.in.ua/