додому Бердичів 14 лютого в історії міста Бердичева

14 лютого в історії міста Бердичева

82
0

1804 – У Бердичеві помер протоієрей православної Миколаївської церкви Андрій Сяйко-Дятелович.

Будучи уніатським священиком, після другого поділу Польщі (1793 р.) та “перехода края от унии к благочестивой отеческой вере” він у 1794 році прийняв православ’я і пройшов практику при Острожському кафедральному соборі. У цьому ж році Волинська духовна Консисторія направила його “крестовым протоиереем“ на Миколаївський приход у Бердичів, де перед тим служив його тесть, уніатський священик Онісім Костюкевич. Так Андрій Сяйко-Дятелович став першим православним настоятелем бердичівської Миколаївської церкви (1794-1804), у 1801 році при ній було 61 двір і 429 душ прихожан.

По смерті протоієрея Андрія Сяйко-Дятеловича указом єпископа Волинського і Житомирського Варлама (Шишацького) нагляд за Миколаївською церквою було покладено на настоятеля Троїцької церкви і благочинного Бердичівських церков протоієрея Йосипа Еліта-Зелінського. На цей час він залишився єдиним православним священиком у Бердичеві і став настоятелем відразу для усіх трьох Бердичівських православних церков – Миколаївської, Успенської та Троїцької.

1918 – Під Бердичевом у бою з більшовицькими військами, якими командував Василь Кіквідзе, відзначилися Гайдамацький курінь Симона Петлюри та Запорізький загін генерала Прісовського, що підпорядковувались Центральній раді УНР.

У наказі по військовому міністерству від 14 лютого (Ч. 32) було зазначено: “Гайдамаки славного Коша Слобідської України і козаки загону отамана Прісовського за лицарський наскок на ст. Тетерів та м. Бердичів, захоплення їх та обеззброєння большевицьких ватаг, висловлюю свою щиру подяку і вірю, що Україна, маючи таких синів, “не вмре, не загине”. В.о. Військового Міністра Жуковський”.

http://berdychiv.in.ua