додому Бердичів Бізнес «Їдемо, як худоба»: реклама на вікнах громадського транспорту в Бердичеві дратує пасажирів

«Їдемо, як худоба»: реклама на вікнах громадського транспорту в Бердичеві дратує пасажирів

67
0

Минуло вже два місяці з моменту чергового підвищення плати за проїзд в громадському транспорті, яке мало супроводжуватись покращенням якості послуг перевезення. Але, як то кажуть, обіцянка-цяцянка: бердичівляни раз-за-разом повідомляють, як ламаються маршрутки на маршруті, як продовжують грубо поводитись деякі водії та часто не дотримуються графіку. Хтось про це пише у соціальних мережа, зневірений, що дзвінок на гарячу лінію щось змінить, а хтось таки телефонує, реєструє скаргу та.. чекає. В будь-якому випадку, одні й ті самі проблеми нікуди не діваються вже більше десяти років.

Днями довелось їхати в маршрутці по справам, де я став свідком, як старенький дідусь, що сидів біля вікна, щось нервово бурмотав чоловіку (мабуть, то його колега чи товариш), що сидів поруч. А обурювався він тим, що везуть його, як він каже, «як худобу на забій»: вікно, в яке він хотів споглядати здобутки міського голови, було заклеєне рекламними листівками так, що залишилась лише маленька шпаринка між ними. І справді, звернув я увагу на те місце, куди нервово показував чоловік, людина, яка сидить і хоче подивитись у вікно на рідне місто, не може цього зробити, тому що вікна заклеєні ледь не на три чверті.

Чи можна вважати проїзд пасажира в такій ситуації комфортним? Точно – ні.
Також треба зазначити, що заклеєне рекламою вікно не тільки зменшує огляд пасажира, а й лишає можливості вчасно зреагувати на аварійну ситуацію, що може зберегти пасажиру здоров’я чи навіть врятувати життя.

Згадав громадські слухання, на яких мені однин з перевізників відповів на питання, чи обліковується дохід від реклами в громадському транспорті, здивованим «Ні, хто хоче приходить і клеїть». Дивно, що такий попит на рекламу площину в маршрутці не використовують для збільшення доходів, щоб не перекладати тягар збитків на мешканців. Або, все ж таки, хтось лукавить.

А як щодо законності розміщення реклами на вікнах маршрутки?

Практично всі рекламні листівки виконані на звичайних листках формату А4. Така масова заклейка вікон є порушенням пункту 4 статті 18 Закону України «Про рекламу»: Забороняється розміщувати рекламу на скляних (прозорих) поверхнях транспортних засобів, за винятком випадків, коли для цього використовуються матеріали, які забезпечують безперешкодний огляд з салону транспортного засобу.

Як вийти з цієї ситуації, щоб і люди перестали відчувати себе худобою, і щоб перевізники не втратили джерело додаткового доходу?

Інспектори із захисту прав та споживачів не можуть самостійно провести перевірки та зафіксувати порушення Закону «Про рекламу», тому що діє мораторій на перевірки бізнесу. Отже, потрібно міському голові доручити відповідній комісії провести огляд транспортних засобів і, у випадку виявлення порушень ст.18 Закону України «Про рекламу», інформацію про порушників направляти до органу державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.

Також, при укладанні договорів з перевізником, погодити пункт, який би регулював розміщення реклами в громадському транспорті: передбачити місця для реклами на визначених місцях в салоні, а на поверхні вікон розміщувати рекламу із використанням матеріалів, які забезпечують безперешкодний огляд з салону транспортного засобу, як і тлумачить Стаття 18 Закону «Про рекламу».

Олексій Тростянський