додому Без категорії Як совєти цього дня в 1941-ому здавали німцям Бердичів

Як совєти цього дня в 1941-ому здавали німцям Бердичів

222
0

1941 – О 16-й годині частини 11-ї танкової дивізії XLVIII моторизованого корпусу вермахту, прокладаючи собі шлях серед колон відступаючих радянських військ, увірвались до західної окраїни Бердичева та заволоділи мостом через річку Гнилоп’ять, що на вулиці Муромській (нині вулиця 30-річчя Перемоги).

Начальник генерального штабу сухопутних військ гітлерівської армії генерал-полковник Франц Гальдер у своєму щоденнику зазначив: “17.00 — Донесення, що 11-та танкова дивізія дійшла до Бердичева. Це чудовий успіх! Проте чи можна на цьому ґрунті здійснити операцію на південно-східному напрямку поки мені не зрозуміло”.

Щоб затримати трімфальний та майже безперешкодний хід німецьких частин, в мясорубку війни командування Південно-Західного фронту під керівництвом генерала армії М.П. Кирпоноса кинула 16-й механізований корпус і зведений загін 15-го механізованого корпусу. Ці жертви дозволили затримати німецьких окупантів лише з 9 по 15 липня 1941 року.

Називаючи причини поразок Червоної армії у перші місяці після нападу Німеччини, нідерландський історик Карел Беркгоф у дослідженні «Жнива розпачу: Життя і смерть в Україні під нацистською владою» значно важливішими, ніж нестача спорядження, зброї, завбачливості керівництва СРСР чи вишколу солдатів, називає «дезертирство і небажання воювати».

Це ж дослідження характеризує репресивні дії НКВС, а також застосування тактики «випаленої землі» Червоною армією при відступі з України.

Не менш драматичні події того періоду в Бердичеві відбувалися за кілька днів до цього – 3 липня. Як червоні окупанти накивали п’ятами з нашого міста, читайте в матеріалі першого інформаційного порталу Наш Бердичів.