додому Бердичів ОСКАРЖЕННЯ ТЕНДЕРІВ. ЯК ЗАХИСТИТИ СВОЇ ПРАВА

ОСКАРЖЕННЯ ТЕНДЕРІВ. ЯК ЗАХИСТИТИ СВОЇ ПРАВА

66
0

Якщо ви вважаєте, що ваші права були порушені, ви можете оскаржити:

1. Документацію конкурсних торгів. Оскарження документації конкурсних торгів (тендерної документації) — це фактично “біблія” закупівель. Це документ, за яким замовник буде проводити тендер та документ, який визначає що потрібно замовнику.

Для будь-якого потенційного учасника — це можливість відкоригувати таку документацію, якщо на думку особи, яка подає скаргу, вона містить дискримінаційні умови: виписана під конкретного виробника або містить умови, які неможливо виконати.

Потрібно пам’ятати, що якщо ви не оскаржили документацію конкурсних торгів, вважається, що ви погодились із тим, що там написано, і в майбутньому, оскаржуючи результати торгів (якщо ви таки прийняли участь у тендері), ви не зможете вже апелювати, буцімто, вимоги документації прописані так, що потенційний учасник не можете виконати.

2. Результати проведених тендерів. Оскарження результатів торгів стосується виключно тих учасників, які брали в ньому участь. Тільки вони мають право подавати скарги щодо результатів тендерів. Наприклад, оскаржувати відхилення їх пропозиції замовником, якщо, на їх думку, таке відхилення було неправомірним.

Або оскаржувати обрання переможця (акцепту пропозиції), відміни торгів тощо.

Що необхідно зробити в обох випадках?

По-перше, знайти час та уважно прочитати закони України “Про здійснення державних закупівель” або “Про публічні закупівлі” в залежності від того, за якою процедурою відбувається тендер. Як ви знаєте, за новим законом з 1 серпня цього року проведення всіх тендерів в системі ProZorro є обов’язковим. Але всі процедури закупівель, які були розпочаті за законом про державні закупівлі, будуть завершені у відповідності до його норм. Останнім днем, коли замовники могли оголосити процедури за старим законом, було 29 липня 2016 року.

Тут необхідно бути уважними та пам’ятати, що оскарження процедури державних закупівель відбувається в паперовій формі і скарга подається до Антимонопольного комітету. Що ж стосується закону про публічні закупівлі, то тут скарга подається в електронній формі через систему ProZorro, і так само до Антимонопольного комітету. І це дуже важливо, тому що скарга, подана в паперовій формі або не через систему, є такою, що не відповідає вимогам закону та залишиться без розгляду.

По-друге, підготувати скаргу згідно із всіма вимогами статті 18 законів. Зазначені вимоги досить детально описані у зазначених статтях законів і недотримання бодай однієї з цих вимог є підставою для залишення скарги без розгляду.

По-третє, сплатити відповідну плату за розгляд скарги. Для розгляду вашої скарги за процедурою закупівлі товарів/послуг ви маєте сплатити 5 тисяч гривень, робіт – 15 тисяч гривень. Це передбачено Постановами уряду: для публічних закупівель №291 від 23 березня 2016 року та для державних закупівель – № 773 від 28 липня 2010 року.

По-четверте, подати скаргу у встановлені строки.

По-п’яте, зібрати всі документи, які, на вашу думку, підтверджують вашу позицію та можуть підсилити вашу аргументацію. Наприклад, якщо відбувається тендер на закупівлю техніки, причому зазначено, що вона має бути зеленою в горошок і інше не розглядається. Замовник встановив технічні характеристики до такої техніки і додав вимогу щодо такого унікального кольору, а ви можете поставити техніку за цими характеристиками тільки без зеленого горошку. І не тільки ви, а і інші, окрім однієї компанії “А”. Ви маєте довести, що є тільки один виробник, у якого є ця техніка.

По-шосте, з’явитись на засідання колегії для розгляду скарги. Явка на засідання — це в першу чергу можливість висловити та захистити свою позицію, що викладена в скарзі. Оскільки замовник, зазвичай, має протилежну позицію та наводить заперечення щодо скарги, присутність на засіданні обох сторін дає можливість з’ясувати всі питання та зробити всебічний аналіз доводів обох сторін.

Початок процедури публічних торгів он лайн має відкрити нові шанси для бізнесу. Крім того, він надає журналістам можливість бачити, аналізувати та робити висновки, а недобросовісним замовникам та учасникам тендерів підріже крила.

Можливість підвищити кваліфікацію за відповідним профілем надає Міністерство економічного розвитку і торгівлі України та команда ProZorro, проводячи спеціалізовані тематичні курси та семінари.