додому Бердичів “НІ” зарплаті у конвертах!

“НІ” зарплаті у конвертах!

75
0

Бердичівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області доводить до відома керівників підприємств, роботодавців, а також працівників, які прагнуть бути соціально захищеними та впевненими у завтрашньому дні, що основна умова соціального захисту населення – це легалізація заробітної плати. На сьогодні найбільш актуальним є питання щодо дотримання роботодавцями державних гарантій з питань працевлаштування, нарахування та виплати заробітної плати.

Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України (а з 01.01.2011 року – єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»), то такий місяць повністю враховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії.

Приміщення в Рядянском

Якщо з будь-яких причин роботодавець не сплачує внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за найманих працівників (причиною може бути і виплата заробітної плати «в конвертах» без сплати страхових внесків, і нарощування заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску), то періоди, за які не сплачені внески, не будуть включені при обчисленні страхового стажу найманого працівника і цей заробіток не буде враховано для розрахунку розміру пенсії.

Гарантований рівень мінімальної заробітної плати деякі роботодавці просто ігнорують і змушують робітників працювати на невелику зарплату, часом зовсім не декларуючи оплату їх праці. Бажаючи уникнути зайвих, на їхню думку витрат, видають працівникам зарплату готівкою. У цьому випадку йдеться про «тіньові» заробітки, з яких не утримуються податки та не здійснюються відрахування до Пенсійного фонду.

Той, хто отримує «тіньову» зарплату, позбавлений оплати тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, допомоги по вагітності та пологах; виплати допомоги у зв’язку з втратою непрацездатності у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; виплати допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи; одержання пристойної пенсії в старості, по інвалідності та інших випадках, передбачених законодавством. Крім того, нелегальна робота – це відсутність захисту від незаконного звільнення, гарантії на безпечні і здорові умови праці, гарантованого права на відпочинок.

Легалізація заробітної плати – загальна проблема усіх державних органів, тому вирішувати її слід спільними зусиллями. Від несплати податків і внесків з тіньових доходів країна втрачає мільярди гривень надходжень до державного бюджету, Пенсійного та інших страхових фондів, а в майбутньому, працівники залишаються без відповідного соціального захисту та належного пенсійного забезпечення. Така ситуація порушує права працюючого населення та не сприяє надходженню коштів до бюджетів всіх рівнів та Пенсійного фонду України.

Тому треба подумати, чи варта одноразова, навіть збільшена виплата заробітної плати в «конверті», від гарантованої виплати пенсійного забезпечення в старості.