додому Світ Економіка З Ірану зняли санкції: чи варто радіти Україні

З Ірану зняли санкції: чи варто радіти Україні

333
0

16 січня з Ірану зняли міжнародні санкції.
Це сталося після публікації доповіді Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) в якому говориться, що Іран виконав всі умови угоди, що передбачає заморожування його ядерної програми.
Домовленості між Іраном і “шісткою” (США, Великобританія, Франція, Німеччина, Росія і Китай) були досягнуті влітку 2015 року.
Відповідно до них, Тегеран відмовлявся розвивати свою ядерну програми в обмін на зняття міжнародних санкцій.
Що за санкції?
Взагалі низка санкцій проти Ірану почалася ще після Ісламської революції 1979 року, в ході якої була скасована монархія, і Іран перетворився в Іранську республіку.
Тоді протестувальники захопили американське посольство з 52 дипломатами через чутки, що втік шах отримає притулок в США, в слідстві чого влада США заморозили всі іранські активи.
Нафтові ж санкції пов’язані з відновленої в 2005 році Іраном ядерною програмою.
США країни, Західної Європи та Ізраїль побоюючись, що в Ірані ведуться розробки атомної зброї, домагалися від іранської влади відмови від ядерної програми.
Для тиску на Тегеран західні країни використовували економічні санкції, що включають ембарго на поставки нафти з Ісламської республіки.
Нафтові санкції щодо Ірану почали діяти в 2012 році, тоді Іран припинив продаж нафти в США і Великобританію. З 2013 року іранська нафта перестала надходити і в інші країни Євросоюзу.
Що Іран зробив, ці щоб зняти санкції?
Велика частина іранського збагаченого урану повинна бути вивезена за кордон.
Досягнута угода, що завод зі збагачення ПАЛИВА “Фордо” стане науково-дослідним центром ядерної фізики без потужностей зі збагачення урану.
МАГАТЕ отримає доступ до всіх ядерних об’єктах в країні терміном на 20 років, що дозволить організації стежити за тим, щоб іранська ядерна програма носила виключно мирний характер.
Чи всі санкції зняті?
З Ірану знімаються не всі санкції і обмеження, а тільки економічні і фінансові обмеження, пов’язані з його ядерною програмою.
Крім зняття нафтового ембарго, для Ірану також розблоковано доступ до 50 мільярдам доларів на рахунках.
Санкції, пов’язані з ситуацією в області прав людини в Ірані, з підтримкою тероризму та іншими обставинами, які не є частиною загального комплескное плану дій, залишаються в силі.
Крім того, на наступний день після скасування “нафтових санкцій” Сполучені Штати оголосили про введення нових санкцій щодо іранських компаній і осіб, пов’язаних з ракетною програмою Ірану.
Чи багато нафти зможе поставити Іран?
До введення санкцій Заходу Іран добував близько 4,2 млн барелів на добу, спрямовуючи на експорт 2,5 млн барелів. Після введення обмежень закордонні поставки знизилися до 1,1 млн барелів на день, причому йшла ця нафта в країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону.
Зараз видобуток Ірану становить трохи менше 3 млн барелів на день.
За словами міністра нафти Ірану, щоденні поставки нафти виростуть на 500 тисяч барелів, а після 6-7 місяців експорт може вирости на мільйон.
Чим це загрожує?
Ще більшим перенасиченням і подальшим зниженням цін. Зараз пропозиція на нафтовому ринку перевищує попит на 1,5-2 млн барелів на добу.
До Тому ж, Іран, швидше за все, буде продавати нафту зі значними знижками, щоб відвоювати ринки, зайняті конкурентами.
За словами експертів, яких опитав російський телеканал Дождь, ціни можуть опуститися до 15-20 доларів за барель і протриматися рік.
При цьому, як відзначають експерти, іранський фактор, що збільшують перенасичення ринку, не дозволить цінам вирости вище 40 доларів.
Хто від цього найбільше постраждає?
Країни, чия економіка зав’язана на експорті нафти. Найбільше це стосується Саудівської Аравії і Росії.
Саудівська Аравія заявила про готовність продавати нафту за 16 доларів за барель – тобто опустити ціни фактично до собівартості, щоб якось утримувати нафтовидобувні компанії на плаву.
При цьому, ціни 15 доларів за барель нафти є критичною для російських нафтових компаній.
Найбільші нафтові компанії залишаться беззбитковими і при ціні 15 доларів за барель, але доходи бюджету в разі досягнення цього порогу впадуть на порядок: при ціні 15 доларів і нижче ставки податку на видобуток корисних копалин (ПВКК) і експортного мита автоматично обнуляються.
Це може загрожувати збільшенням податкового навантаження на російські нафтовидобувні компанії, урізанням пільг для бюджетників і для охорони здоров’я, науки та освіти.
Як це відіб’ється на Україні?
З точки зору впливу на економіку України – це повідомлення неоднозначне, хоча переважає позитив.
Якщо врахувати, що Україна практично на 90% залежить від імпортної нафти, то новина про здешевлення сировини, безумовно, хороша.
Якщо з курсом долара нічого не станеться, а нафта таки подешевшає, то і бензин на заправках повинен впасти в ціні.
Хоча поки ми бачимо тільки незначне підвищення цін. Експерти вважають, що українцям значного падіння цін на бензин не варто очікувати, і воно буде непропорційним зниження вартості на світових ринках.
Другим важливим фактором для української економіки може стати зниження цін на газ, які прив’язані до нафтових котирувань.
У контракті 2009 року ціна на газ за формулою прив’язана до цін на мазут і газойль, а їх вартість залежить від ціни нафти. Правда, там для розрахунку береться період в три квартали.
Тобто, якщо нафта буде дешевше протягом найближчих трьох кварталів, то і ціна на російський газ повинна знизитися.
Крім того, слабшають позиції Росії, яка продовжує розхитувати ситуацію в Україні. Колишня світова бензоколонка, бюджет якої тримався виключно на сировинних доларах, зазнає колосальних збитків від здешевлення нафти.
Є і негативний вплив обвалу цін на “чорне золото” – разом з нафтою дешевшає і іншу сировину.
Якщо знижуються нафтові котирування на біржах, будуть знижуватися і котирування зерна, і металу. А це основні товари, які забезпечують валютні надходження в Україну.