додому Бердичів До Дня Соборності в Бердичівському музеї відкрито тематичну експозицію

До Дня Соборності в Бердичівському музеї відкрито тематичну експозицію

45
0

22 січня ми згадуємо дві рівнозначні за вагою події української історії: проголошення незалежності Української Народної Республіки 1918 р. та Акт Злуки українських земель рівно через рік – 1919-го р. Українська Народна Республіка – перша українська держава у ХХ ст., а 24 серпня 1991 р. відбулося фактично не здобуття, а відновлення незалежності.

Акт Злуки був не випадковим явищем, а наслідком і вершиною об’єднавчого руху, що тривав від середини ХІХ ст. на українських землях, що були в складі різних держав.
В Музеї історії міста Бердичева до Дня Соборності відкрито змінну тематичну експозицію. Там поміщено інформацію про події того часу «Серця єднаймо на віки», карта Соборної України, копія документу «Передвступний договір, заключений дня 1 грудня 1918 р. в м. Фастові між Українською Народною Республікою й Західноукраїнською Народною Республікою про маючу наступити злуку обох українських держав в одну державну одиницю». Також в експозиції розміщено публікації періодичної преси з тематичною інформацією. А в експозиційній вітрині – підбір історичної літератури, яка розповідає про події того часу.

Сьогодні бійці в зоні АТО так само відстоюють не лише незалежність, а й соборність України, як і їхні попередники майже 100 років тому. Важливо проаналізувати і врахувати помилки минулого: брак національної єдності на початку ХХI ст., брак досвіду тодішніх українських керманичів призвели до втрати української державності. Сьогодні, коли маємо українські території, непідконтрольні українській владі, День Соборності – це привід нагадати, що Крим та Донеччина – це Україна.

Наталія ЗАХАРЧУК,
науковий співробітник Музею
історії міста Бердичева