додому Бердичів Бізнес Бердичів – не прозоре місто з високими корупційними ризиками РЕЙТИНГ, ІНФОГРАФІКА

Бердичів – не прозоре місто з високими корупційними ризиками РЕЙТИНГ, ІНФОГРАФІКА

945
0

Рейтинг прозорості муніципалітетів, укладений Transparency International Україна разом з Інститутом Політичної Освіти, оцінює прозорість, кількість проактивно наданої інформації громадянам, якість превентивних заходів з боротьби з корупцією та відкритість по відношенню до громадян, коли вони хочуть знати інформацію. У межах дослідження 2017 року презентовано 100 міст України.

Проблема, яку вирішує даний проект – це корупція в місцевих органах самоврядування та недотримання найкращих практик в прозорості та підзвітності. В Україні триває реформа децентралізації, і як результат – більше влади та фінансових ресурсів делеговані на рівень муніципалітетів, для зміцнення місцевого самоврядування. Це є ризиком для збільшення корупції на локальному рівні. Тому дуже важливим на даному етапі є підвищення прозорості міст, адже без цього вся користь від децентралізації може бути нівельованою.

Отож, чим вищий бал в рейтингу та чим вища прозорість, тим менше можливостей для корупційної поведінки. Так ось місто Бердичів має усього 27.73 балів (зі 100 можливих) по 13 основних напрямках, за якими і оцінювалася прозорість нашого міста.

Сумно, від того, що зі 100 міст України Бердичів займає своє 60-те місце. При тому, що сусідній Житомир справедливо зайняв 3 місце. Важливо, що міська влада нашого обласного центру початково мала 10 місце, але виконавши рекомендації упорядників рейтингу, виправили помилки, стали прозорішими для своїх мешканців і піднялися одразу в лідери.

Та Бердичеву з нашим незмінюваним протягом 15 років мером і його немолодою командою – це не цікаво. Очевидно, що саме тому нашому місту покращення не загрожуватиме до кінця його каденції.

Перший інформаційний портал Наш Бердичів вирішив зробити три інфографіки, які більш детально ілюструють наше жалюгідне становище. Адже як відомо, лише аналіз, визнання помилок та готовність їх виправляти може призвести до реальних змін.

Отож, на першому графіку ми порівнюємо всі міста Житомирщини включені до рейтингу (Житомир, Коростень, Бердичів та Новоград-Волинський). Попри те, що Бердичів другий після обласного центру за кількістю населення в області, у нас найгірші показники.

Другий графік ілюструє Бердичів серед кола міст з приблизно такою ж кількістю населення. І тут гірші показники, ніж у нашого міста має лише Бахмут на Донеччині, який пережив ДНР, визволення та обстріли терористами шкіл, доріг та міської інфраструктури.

Третій графік порівнює основні показники Бердичева та значно меншого Новоград-Волинська з Житомирщини.

А тепер розглянемо показники нашого Бердичева по кожному напрямку з рекомендаціями чого ж бракує в роботі міських чиновників:

– Інформація про роботу органів місцевої влади – 4,4 бали (при максимальній кількості 10 балів).

Місту рекомендується оприлюднювати інформацію про детальний робочий план виконавчих органів міської ради (міського голови, виконавчого комітету, виконавчих органів тощо) на тиждень/день. Оприлюднити в архіві на офіційному веб-сайті протоколи пленарних засідань сесії щонайменше за 2 роки. Оприлюднювати проекти рішень за 20 робочих днів до їх розгляду на засіданні виконавчого комітету. Оприлюднити офіційному веб-сайті архів протоколів засідань комісій за останні 2 роки. Оприлюднити на офіційному сайті ради контактні дані усіх депутатів (стаціонарний робочий телефон, особистий мобільний телефон (або замість телефону – посилання в соціальній мережі), електронна пошта, адреса приймальні (або замість звичайної адреси – інтернет-приймальня) та ПІБ помічників).

– Доступ та участь – 5,5 балів (при максимальній кількості 10 балів).

Місту рекомендується забезпечити вільний доступ громадян на засідання депутатських комісій ради без дозволу депутатів та додаткових процедур (попередня реєстрація тощо).Оприлюднювати усі проекти рішень ради за 20 робочих днів до розгляду на пленарному засіданні. Оприлюднити перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних.

– Закупівлі – 1 бал (при максимальній кількості 8 балів).

Місту рекомендується використовувати спеціальний публічний сервіс або на інший офіційний інтернет-ресурс з питань закупівель, на якому можна вільно ознайомитися з скаргами, пропозиціями та зверненнями, а також відповідями на них та вжитими заходами. Прийняти регламент або НПА про здійснення допорогових торгів для всіх виконавчих органів, структурних підрозділів та підпорядкованих КП. Запровадити практику оприлюднення інформації про всі закупівлі здійснені КП, установами, підприємствами та організаціями на суму до 50 тис. грн. в машинозчитуваному форматі. Розмістити на сайті архів закупівель за останні 3 роки або ж посилання на портал уповноваженого органу, де можна знайти цю інформацію. Оприлюднювати на сайті інформацію про актуальні закупівлі всього міста. Розмістити перелік всіх виконавчих органів, КП, підприємств та організацій, які підпорядковані міській раді та здійснюють закупівлі у машинозчитувальному форматі. Оприлюднити на сайті узагальнену інформацію про результати закупівель за попередні три роки (конкурентні /неконкурентні, допорогові/надпорогові, кількість та сума контрактів, топ закупівельники/переможці).

– Житлова політика – 0 балів (при максимальній кількості 6 балів)

Місту рекомендується створити систему електронної реєстрації заяв на житло та онлайн-черга, яка дозволяє заявникам відстежувати їхній статус. Оприлюднити на офіційному або іншому веб-сайті відомості про житлові приміщення, які знаходяться у власності громади кількість житлових приміщень, кількість орендованих, вільних житлових приміщень, кімнат в гуртожитках, та оновлювати їх не рідше одного разу на 6 місяців. Оприлюднити на офіційному веб-сайті інформацію про способи та критерії розподілу житла. Розміщувати на веб-сайті повідомлення (анонси) про майбутні засідання громадської комісії з житлових питань, а також протоколи цих засідань. Створити в онлайн-чергу здійснення капітального та поточного ремонтів житлових будинків.

– Бюджетування та контракти – 3 бали (при максимальній кількості 7 балів).

Місту рекомендується створити окремий розділ на офіційному або спеціалізованому сайті, де можна переглянути всі об’єкти, які фінансуються в поточному році з бюджету та вказати суму фінансування. Оприлюднити звіти про виконання бюджету за 2015-2016 рр. Оприлюднити на офіційному веб-сайті поточний кошторис утримання міської ради та її органів (частина бюджету, яка витрачається на “державне управління”). Оприлюднити на офіційному веб-сайті бюджети за три останні роки. Проводити бюджетні слухання та залучати до них різні соціально-демографічні групи, як то жінки, особи з інвалідністю, пенсіонери тощо. Ухвалити бюджетний регламент або інший спеціальний документ щодо особливостей порядку розгляду, ухвалення змін в бюджет та участі громадськості в бюджетному процесі.

– Гранти, виділення фінансів – 1,5 бала (при максимальній кількості 8 балів).

Місту рекомендується запровадити практику проведення конкурсів з розподілу коштів між інституціями громадянського суспільства. Оприлюднити на офіційному веб-сайті правила врегулювання потенційних конфліктів інтересів між учасниками конкурсів з виділення фінансування та членами органів, які ухвалюють рішення та при тому не є службовцями органів місцевого самоврядування. Опублікувати на офіційному веб-сайті рішення про відмову в виділені коштів на матеріальні допомоги, інституціям громадянського суспільства, заходи з ОМС тощо за 2017 рік. Оприлюднити інформацію про безуспішних претендентів на отримання фінансування (пропозиції, щодо спільних з мерією заходів, прохання про матеріальну допомогу, проекти та пропозиції ініціативних груп тощо). Оприлюднювати на офіційному або спеціалізованому веб-сайті інформацію щодо оцінки (моніторингу) окремих проектів /заходів тощо, на які було надано фінансову підтримку по кожному з виконавчих органів. Рекомендується розмістити на офіційному веб-сайті архів рішень про надання/відмову у виділенні фінансової підтримки щонайменше за попередні 2 роки.

– Соціальні послуги – 1 бал (при максимальній кількості 5 балів).

Місту рекомендується створити можливість подати онлайн-заяву на отримання місця або послуги в міських установах соціальної допомоги (центри реабілітації, соціального обслуговування та одиноких громадян, соціальна допомога вдома тощо) та відслідкувати заяву. Розміщувати інформацію про вакансії в кожній установі соціального захисту в урахуванням недискримінаційного підходу за статтю, віком чи інвалідністю. Розміщувати інформацію про те, яка цільова аудиторія (з розбивкою за статтю, соціально-демографічною групою або віком) користувалась соціальними установами та якими послугами.

– Кадрові питання – 2 бала (при максимальній кількості 6 балів).

Місту рекомендується оприлюднити на веб-сайті оголошення про процедури відбору претендентів в виконавчі органи, в т.ч. опис вакантної посади та дату оприлюднення інформації щодо вакантної посади без дискримінаційних обмежень (за статтю, віком, чи інвалідністю). Опублікувати на офіційному сайті протоколи процедур відбору претендентів в виконавчі органи, в т.ч. імена, прізвища та посади членів конкурсної комісії, із забезпечення гендерно врівноваженого представництва жінок та чоловіків у конкурсній комісії. Опублікувати на офіційному сайті підсумкові оцінки конкурсної комісії, протоколи та рейтинги, щодо відібраних та невідібраних претендентів за два роки.

– Професійна етика та конфлікт інтересів – 0,33 бала (при максимальній кількості 6 балів).

Місту рекомендується ухвалити Кодекс депутатської етики та Кодекс етики службовців, співробітників комунальних підприємств, установ та організацій, а також товариств, заснованих громадою або в яких частка громади становить 50 і більше %, а також організацій, які частково фінансуються громадою, з урахуванням принципів недискримінації та гендерної рівності. Запровадити спеціальний інструмент для повідомлення про неетичну поведінку, дискримінацію (гендерну або іншу) або конфлікт інтересів службовців, а також співробітників комунальних підприємств, установ та організацій, а також товариств, заснованих громадою або в яких частка громади становить 50 і більше %, а також організацій, які частково фінансуються громадою (гаряча лінія, електронна форма, спеціальний уповноважений представник/ця тощо) службовців або депутатів. Оприлюднити на офіційному веб-сайті відомості про результати розгляду повідомлень від викривачів про конфлікт інтересів чи неетичну поведінку службовців або депутатів, а також інформацію щодо вжитих заходів щодо таких повідомлень з квітня 2016 року. Чітко вказати на офіційному веб-сайті політичну приналежність депутатів, в тому числі партію від якої було обрано депутата/ку (суб’єкт висування), партійність депутата/ки, членство в фракції. Ухвалити спеціальний документ, який створює механізми та регулює порядок виявлення, врегулювання та запобігання конфлікту інтересу.

– Землекористування та будівельна політика – 3,4 бали (при максимальній кількості 10 балів).

Місту рекомендується оприлюднити на офіційному або спеціалізованому веб-сайті перелік незадіяних земельних ділянок, а також пропозицій для інвесторів у форматі відкритих даних. Оприлюднити на офіційному або спеціалізованому веб-сайті документи (форми, зразки, заяви, інструкції тощо), які необхідно подати, щоб оформити оренду земельної ділянки, здійснити приватизацію чи будь яку іншу операцію. Оприлюднити на офіційному або іншому спеціальному веб-сайті ради окрему інформацію про ставки по платі за землю та дані про встановлені радою пільги зі сплати земельного податку за поточний період. Оприлюднити на офіційному веб-сайті детальні плани територій та генеральний план міста у форматі відкритих даних. Запровадити систему електронної реєстрації дозволів на встановлення тимчасових споруд, МАФів, терас тощо. Проводити публічні конкурси (аукціони), щодо відчуження земельних ділянок власності громади.

– Комунальні підприємства – 3 бала (при максимальній кількості 10 балів).

Оприлюднити на веб-сайті ради біографії керівників комунальних підприємств та товариств, в яких 50% та більше належать громаді. Створити наглядові ради за участі депутатів та представників громадськості на КП та товариствах, які є природнім монополістами та здійснюють господарську діяльність. Оприлюднити структуру, принципи формування і розмір винагороди адміністрації (головного офісу) підприємства та членів наглядової ради. Оприлюднити річні звіти наглядової ради та адміністрації підприємства. Провести зовнішній незалежний аудит консолідованої фінансової звітності комунальних підприємств (або господарських товариств де частка міської ради перевищує 50%) та оприлюднити звіти аудиту. Оприлюднити інформацію про тарифи та порядок їх формування на послуги, які надаються підприємствами, товари, які вони продають та роботи, які виконуються ними.

– Комунальне майно – 1,6 бала (при максимальній кількості 8 балів).

Місту рекомендується використовувати систему електронних аукціонів для продажу або оренди комунального майна. Оприлюднити на веб-сайті адресу, телефон, ел пошту, ПІБ керівника та структуру органу, який займається обліком, орендою, продажом та іншими операціями з комунальним майном. Оприлюднити на офіційному сайті інформацію про актуальні результати та протоколи продажу або оренди комунального майна. Оприлюднити на офіційному сайті архів за останні три роки, а також протоколи про результати відкритих процесів продажу або оренди майна громади. Оприлюднити перелік всіх об’єктів та приміщень комунальної власності на веб-сайті. Розмістити на сайті перелік всіх об’єктів та приміщень комунальної власності. Оприлюднити на офіційному сайті перелік майна (об’єктів, приміщень), які було передано в оренду, чи інше право користування (з даними про умови передачі об’єктів в оренду).

– Освіта – 1 бал (при максимальній кількості 6 балів).

Місту рекомендується використовувати форму відкритого розподілу місць (відкрита черга, реєстрація, лотерея, випадковий вибір тощо), як основний метод розподілу місць у дитячих дошкільних закладах. Розмістити на офіційному або спеціалізованому сайті правила прийому дітей до дитячих дошкільних закладів. Забезпечити на офіційному або спеціальному веб-сайті можливість подати онлайн-заяву на отримання місця в закладах освіти (садочки, школи, тощо), а також інструмент, що дозволяє заявникам відстежувати їх статус та перевіряти списки очікування онлайн. Створити систему електронної реєстрації дітей в закладів позашкільної освіти, музичних та художніх шкіл, графік роботи та види пропонованих гуртків, секцій тощо.