додому Бердичів Бердичівляни поїхали на Чернігівщину аби вшанувати пам’ять Героїв Крут

Бердичівляни поїхали на Чернігівщину аби вшанувати пам’ять Героїв Крут

76
0

Бердичівляни 29 січня відвідали меморіал пам’яті героїв Крут, де 1918 року 300 студентів вступили у нерівний бій із 4-тисячною червоною армією Муравйова, аби собою зупинити наступ більшовиків та відстояти УНР.

Сьогодні до складу монументу битви під Крутами входить символічна могила-курган, каплиця, озеро у формі хреста та музейна експозиція розміщена в старовинних залізничних вагонах. Делегацію бердичівлян до Чернігівщини очолив депутат Житомирської обласної ради від фракції Радикальної партії Олега Ляшка Ігор Васильович Романський.

Майже половину сотні учасників бою під Крутами становили гімназисти 2-ї Української Кирило-Мефодіївської гімназії. Тоді на Чернігівщині загинуло лише восьмеро з них. Решта згодом взяли участь у боях із більшовиками на вулицях Києва, а потім у відступі українських військ на Полісся.
У лютому 1918 року один із цих гімназистів впав на полі бою під Бердичевом. Решта вже у березні повернулися до Києва, де ще за кілька місяців успішно закінчили гімназію.

В той же час, подвиг студентів у захисті України від московського окупанта сто років тому має багато паралелей із сьогоднішніми подіями на Сході України, тому вшанування подвигу наших пращурів – є моральним обов’язком кожного з сучасників.